top of page

SİSLİOBA CENEVİZ KALESİ

 

İğneada'nın Bulgaristann sınırında olan iki köyü Beğendik ve Sislioba. Beğendik Köyü'nün denize sınırı olmasına rağmen Sislioba Köyü kıyıdan yaklaşık 10 km içerde, etrafı tamamen ormanlarla kaplı daracık bir vadiye yerleşmiş konumdadır.

Rüzgarda sallanan yaprak sesleri, onlarca çeşit kuş sesi, böcek sesleri dışında başka ses duymadığınız Sislioba Köyü, masalları andıran olağanüstü coğrafyası ile de insanı büyülemektedir. Trekking severlerin tercih ettiği lokasyonlardan biri olan köyde yaklaşık 30-40 hane bulunmaktadır.

Köye gelenlerin ziyaret ettikleri yerler arasında Cenevizliler tarafından deniz ticaretinin korunması amacıyla inşa edilen  tarihi Ceneviz Kalesi bulunmaktadır. Köy zaten çukur bir vadide kurulduğu için, patika orman yollarından geçip yüksekte olan kaleye ulaşmak bayağı efor gerektirmektedir. Köyden 4 km uzaklıkta bulunan kale kalıntısı korunmadığı için beşeri ve doğal şartlar nedeni ile yok olmaktadır. Ancak mevcut şekliyle bölgede günümüze en fazla mimari şekli ve formuyla ulaşabilen kalelerden birisidir. Kalenin kuzeydoğu surlarının birazı, güneydoğuda burcun bir kısmı, doğuda surun bir bölümü ayaktadır. Moloz dolgu duvarların cephelerinde, düzgün yontulmuş yerel taş ve beyaz kireç harcı yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Kalenin iç kısımlarında da bazı duvar izleri görülmektedir. Roma Dönemi garnizonu olup, Bizans Dönemi'nde de kullanılmıştır.

Her tarihi eserde olduğu gibi, Ceneviz Kalesi de definecilerin tahribine uğramıştır.

Sislioba’da;

  • Köylü kadınlar tarafından hazırlanmış sıcacık taş fırın ekmeğin ve orman balının tadına muhakkak bakınız

  • Köylü kadınlardan hazırlanmış ve paketli satılan baharat ve bitkilerden alabilirsiniz.

  • Köyde oluşturulmuş lezzet merkezinde de yöresel yemeklerin tadına varabilir siniz.

  • Tarih sevenler de muhakkak Sisliobanın Ceneviz Kalesini ziyaret etmelidir.

  • Kaleye kadar doğa içinde yürüyüş yapabilirsiniz.

bottom of page