top of page

LİMAN BABA TÜRBESİ VE ALİ BABA TÜRBESİ

Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin,

Çocuklarının gireceği imtihanda  başarılı olmasını isteyen anne babaların,

Sünnet olan çocuklarını getiren ailelerin,

Kocasını, kardeşini, babasını Karadeniz’in çılgın dalgalarında balık avlamaya gönderen kaygılı eşler ve çocukların,

Hastaları için şifa arayanların,

Evlenmek için kısmet arayan kızlar  , yavuklusuna kavuşmak isteyen delikanlıların, 

Kocasıyla mutsuz olup dirlik düzenlik duasına gelen kadınların,

İşi gücü yolunda gitmeyenler, işlerinin yoluna girmesi için sebep bekleyenlerin,

Ev, araba, iş arayanların,

Borcu olanların,

Herhangi bir dileğinin olması için duada bulunan yöre halkının ve civar yerlerden gelenlerin ziyaret ettiği ziyaretgahlardır Liman Baba Türbesi ve Ali Baba Türbesi.

Kerametleri dilden dile abartılarak anlatılan bu türbelere binlerce kilometre yolu aşıp gelen ziyaretçiler oluyor. İçinde kimin yattığı değil, , ne işe yaradığı ile öne çıkan bu türbeler insanlar için bir umut niteliği taşıyor.

Bağlanan çaputlar, toplanan taşlar, kesilen horozlar, adaklar, atılan bozuk paralar, el yüz sürülen tabutlar, öpülen mezar taşları.

İğneada liman mevkiinde bulunan Liman Baba Türbesi ile Avcılar köyünde yer alan Ali Baba Türbesi, yatır-türbe ziyaretleri geleneği çerçevesinde ziyaret edilen yerler arasındadır. Bu iki zatın İstanbul'da bulunan ve en çok ziyaret edilen türbelerden birine sahip olan "Telli Baba" isimli zatın 7 kardeşinden ikisi olduğuna inanılır. Liman baba'nın Karadeniz’de zorda kalan denizcileri koruyup gözetmesine dair denizci hikâyeleri yörede dillendirilmektedir.

Her mevsim ziyaretçinin eksik olmadığı, kutsal kabul edilen bu yerler İğneada'nın geleneksel kültür mirasları arasında yer almaktadır.

bottom of page